انتخابات ریاست جمهوری کنیا 17 اکتبر تجدید می شودبه گزارش ایرنا و به نقل از پایگاه خبری«البوابه نیوز»، دادگاه عالی کنیا جمعه گذشته نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که بر اساس آن «اوهورو کنیاتا» رئیس جمهوری کنونی این کشور، پیروز اعلام شده بود، ابطال کرد.
مخالفان دولت کنیا از این اقدام دادگاه به شدت استقبال کردند.روزنامه های کنیا نیز این روز را روز بزرگی توصیف کردند .
وکلای مخالفان دولت در دادگاه گفته بودند انتخابات بد برگزار شده و تخلف هایی در آن صورت گرفت و در عملیات شمارش آرا نیز اشتباه های حساب شده و عمدی صورت گرفت.
رئیس جمهوری کنونی کنیا در انتخابات ریاست جمهوری که 8 اوت (17 مرداد ) برگزار شده بود و دادگاه نتایج آن را ابطال کرد ، با کسب 54,27 درصد آرا پیروز اعلام شده بود .
این نخستین بار است که دادگاهی در آفریقا حکم به ابطال یک انتخابات می دهد. پیشتر احکام مشابهی در دیگر کشورهای جهان و از جمله اتریش، اوکراین، صربستان و مالدیو از سوی دادگاه ها صادر شده بود.
دادگاه عالی کنیا پیش تر اعلام کرده بود در جریان انتخابات اخیر تخلفاتی روی داده و این رویداد باید در 60 روز آینده دوباره تکرار شود.
اوهورو کنیاتا رئیس جمهوری کنونی کنیا که روزهای آخر دوره ریاست جمهوری اش را می گذراند،«رایلا اودینگا» رهبر مخالفان را به بازی با انتخابات متهم کرد و گفت: او می خواهد از راه نادرست به قدرت برسد.
رایلا اودینگارهبر مخالفان کنیا ، رقیب اصلی رئیس جمهوری کنیا در این انتخابات است.
خاورم**2041**380
مترجم:سید شاهپور حسینیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید