سوریه در آخرین مرحله درهم پیچیدن طومار تروریست هابه گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، «استفان دی‌میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه بتازگی در گفت ‌وگو با رادیو «بی‌بی‌سی» گفت: به نظر من آنچه ما امروز مشاهده می‌کنیم سرآغاز پایان جنگ در سوریه است. دولت سوریه و روس‌ها هر لحظه ممکن است سوریه را از دست تروریست‌ها رها سازند.
به گفته او این سناریو ممکن است اواخر ماه جاری (سپتامبر) یا اوایل اکتبر رخ دهد. این در شرایطی است که نیروهای ویژه ارتش سوریه «تایگر فورس» دو روز پیش در ادامه نبرد با تروریست به 18 کیلومتری شهر دیرالزور رسیده اند و با آزادسازی ارتفاعات «البشری» موفق شدند مناطق بیابانی و ارتفاعات بیشتری را از اشغال تروریست‌های داعش آزاد کنند.
با سرعت گرفتن پیشروی ارتش سوریه به سمت دیر‌الزور، پیش‌بینی می شود شکست تروریست ها در دیرالزور یکی از آخرین پایگاه های داعش به زودی محقق شود و تروریست ها در سوریه نابود شوند. رسانه های عربی در روزهای گذشته اخبار و تحلیل هایی را در این ارتباط منتشر ساختند که این گزارش به آن ها می پردازد.

** تروریست ها در آستانه نابودی
روزنامه «رای الیوم» چاپ لندن و تارنمای موسسه رسانه ای «عنب بلدی» سوریه، اظهارات برخی مقام ها درباره نزدیک بودن نابودی داعش در سوریه را در کانون توجه قرار دادند.
روزنامه رای الیوم در گزارشی به قلم «عبدالباری عطوان» نوشت: دو نقطه عطف اساسی در تحولات کنونی سوریه وجود دارد که برای فهم عمیق تحولات آینده و نتایج آن و بازگشت امنیت و ثبات به این کشور نگاه و بررسی آن ضروری است. نخست اظهارات دو روز پیش استفان دی میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به سوریه در گفت و گو با شبکه بی بی سی است که در آن تاکید کرد شکست داعش در رقه و دیرالزور طی چند هفته آینده رخ خواهد داد. این به معنای پایان جنگ سوریه است، اما مرحله پس از آن به دلیل نبود راه حل سیاسی، آکنده از خطرات است. دوم بیانیه ای که حزب الله روز شنبه درباره اقدام آمریکا در بمباران اتوبوس های حامل عناصر داعش و خانواده های آنان صادر کرد. این بیانیه موضعی عقلانی به همراه داشت. زیرا بر پایبندی حزب الله و مقام های سوریه به توافق قلمون شمالی تاکید و اقدام آمریکا در بمباران این کاروان را نفاق و دورویی و ادعای دروغین در مبارزه با تروریسم توصیف کرد و گفت این عناصر در بیابان هستند و درمیان آنها زن و کودک و میانسال و مجروح حضور دارند. این بیانیه همچنین خواستار دخالت بین المللی برای حمایت از آنها شد و افزود: آمریکا خود پیشتر به بیش از هزار تن از عناصر داعش اجازه انتقال از تلعفر به مناطق کردنشین داده است.
به نوشته عبدالباری عطوان، سخنان دی میستورا باید کاملا جدی گرفته شود زیرا وی یکی از با تجربه ترین و آگاه ترین افراد به پرونده سوریه و جزئیات آن است. او پیشتر هم حوادث حلب شرقی را پیش بینی و به عناصر مسلح برای خروج از این شهر و همراهی آنان تا ادلب خدمات ارائه کرد. اما در معرض انتقادهای تندی قرار گرفت. اگر به حرف های او توجه می شد درگیری میان گروه های مسلح رخ نمی داد. ‌درگیری هایی که به مرگ صدها تن از آنها منتهی شد و تجمعات آنها در معرض بمباران هوایی گسترده ی هواپیماهای روسیه و سوریه قرار گرفت.
به نوشته رای الیوم، تاکید فرستاده بین المللی بر نزدیک بودن پایان جنگ جای هیچ تردیدی باقی نمی گذارد. اکنون فقط سه منطقه دیرالزور، رقه و ادلب خارج از کنترل دولت سوریه و همپیمانان یعنی روسیه و حزب الله قرار دارد. ارتش سوریه درحال پیشروی در سمت دیرالزور است و نیروهای دموکرات سوریه که بیشتر آنها کردهای مورد حمایت آمریکا هستند وارد رقه شده اند و در یک قدمی مرکز امنیتی در قلب این شهر هستند. اما مساله آزاد سازی استان ادلب به تعویق خواهد افتاد. از این رو، مذاکراتی برای پرهیز از وقوع کشتار در این شهر به وسیله ترکیه درجریان است که پیشنهاد انحلال جبهه النصره و سپردن شهر به یک مدیریت شهری را ارائه کرده است.
به گفته عبدالباری عطوان، دور از ذهن نیست این راه حل در روزهای آینده مورد پذیریش قرار گیرد. زیرا جایگزین دیگر آن کشتار و خون ریزی خواهد بود. راه حل سیاسی که دی میستورا درباره نبود آن هشدار داد از جمله درباره برقراری ثبات و تشکیل حکومتی فراگیر درسوریه و برگزاری انتخابات عمومی موضوعی مهم است و موجب بسته شدن کامل پرونده جنگ می شود.
به نوشته تارنمای موسسه رسانه ای «عنب بلدی»، « واسیلی نبنزیا» نماینده دایم روسیه در سازمان ملل در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: در نتیجه پیروزی در زمینه مبارزه با تروریسم، کاهش مناطق زیر کنترل گروه های تروریستی، برقراری منطقه امن و تضمین ورود کمک های انسان دوستانه نشانه های حل سیاسی بحران سوریه آشکار شده است.
به نوشته این تارنمای اظهارات دی میستورا نماینده سازمان ملل همزمان درباره نزدیک بودن نابودی داعش همزمان شد با اظهارات «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که در آن گفت در نتیجه شکست داعش و دیگر گروه های تکفیری به حل سیاسی بحران سوریه نزدیک شده ایم.
از سوی دیگر نماینده سازمان ملل در امور سوریه شکست داعش و حل سیاسی بحران سوریه را با هم ارتباط داد. او در مصاحبه با رادیو«بی بی سی» انگلیس پیش بینی کرد دیگر پایگاه های داعش هم تا پایان اکتبر سقوط کند.
به نوشته این تارنما، تحلیلگران معتقدند خوش بینی حامیان نظام و اظهارات آنان درباره حل سیاسی بحران در شرایطی است که حامیان مخالفان سوریه از شرط اساسی خود که همان برکناری «بشار اسد» از قدرت است چشم پوشی کردند و اولویت را به مبارزه با تروریسم و حل سیاسی این بحران داده اند.

** دست برتر نظام سوریه در عرصه سیاسی و نظامی
روزنامه های رای الیوم چاپ لندن و «الخلیج» امارات شکست تروریست ها در سوریه و دست برتر نظام سوریه را مورد توجه قرار دادند.
به نوشته روزنامه رای الیوم، مخالفان سوریه دو راه برای تغییر رویه خود دارند: نخست نشست آستانه که نیمه های ماه جاری برگزار می شود و یک هیات از گروه های مخالف نظام سوریه در کنار هیات دولت سوریه حضور خواهند داشت. دوم نشست ژنو که پیشنهاد برگزاری آن برای نیمه اکتبر آینده داده شده است.
این روزنامه نوشت: آنچه باید گروه های مخالف سیاسی و نظامی آن را بپذیرند همان چیزی است که به دی میستورا نیز الهام شده است. این که نظام سوریه و همپیمانان در عرصه نظامی و سیاسی دست برتر را دارند و آنچه چند سال پیش و درآغاز بحران مطرح بود اکنون در سایه تغییرات بزرگ در موازنه قدرت و خالی شدن پشت مخالفان از سوی دوستان و پشتیبانان آنان در آمریکا و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) دیگر مطرح نیست.
روزنامه الخلیج نوشت: پیشرفت های نظامی و سیاسی روسیه و کم رنگ شدن نقش آمریکا زمینه را برای پایداری نظام سوریه و افزایش قلمرو تحت کنترل آن فراهم کرده است. در نتیجه این پیروزی ها اکنون نظام سوریه قدرت مانور دارد و پیروزی های نظامی سوریه و حمایت های روسیه برگ برنده ای است که نظام سوریه می تواند در هرگونه مذاکره سیاسی در آستانه و ژنو از آن استفاده کند.

** نگرانی دشمنان سوریه از تغییر معادلات جنگ
نشریه «المنار» فلسطین شکست طرح های ضد سوری و نگرانی دشمنان از پیروزی های ارتش سوریه و همپیمانان بر تروریست ها را مورد توجه قرار داد.
به نوشته نشریه المنار، سوریه زخمی شده امروز با دستان ارتش سلحشور آن در حال بهبودی است و پیروزی بزرگ در حال آشکار شدن است. مردم سوریه میوه پایداری خود را پس از 7 سال فداکاری می چینند. سوریه بهترین فرزندان خود را در محراب کرامت فدا کرد و این جنگ برای سوریه بسیار پرهزینه بود. اکنون حامیانان اندیشه گمراه کننده با ناامیدی به غارهای خود برگشته اند و برای طرح های شکست خورده خود مراسم عزا و سوگواری برپا کرده اند. اردوگاه ضد سوری در انتظار بحران های در حال انفجار است. آمریکا در تنش خود با کره شمالی و ونزوئلا در حال دست و پا زدن است. اکنون شکاف گسترده و اختلاف های عمیقی در کاخ سفید وجود دارد که این کاخ را به مرز انفجار رسانده است.
حامیان تروریست ها در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم با اختلاف روبرو شده اند و بوی بد این اختلاف ها بینی را آزار می دهد. رژیم صهیونیستی از پیروزی های اخیر ارتش سوریه نگران است و این پیروزی خواب را از چشم سران این رژیم ربوده است. ارتش سوریه ضربه های دردناکی به جبهه النصره و دیگر گروه های تروریستی وارد کرد و آنان را مجبور کرده است به طور دسته جمعی پا به فرار گذارند. اکنون اختلاف در میان تروریست ها به طور آشکار دیده می شود و درنتیجه این وضعیت رژیم صهیونیستی از تغییر و تحولات منطقه در هراس است. زیرا این تحولات به منافع این رژیم زیان وارد می کند.

پژوهشم **9278**1601**خبرنگار : اصغر یوسفی ** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید