نگرانی مالزی از نفوذ گروه های مسلح روهینگیا با هجوم مهاجران و پناهندگانبه گزارش ایرنا، ‘نور جازلان محمد’ معاون وزیر امور خارجه مالزی با اشاره به اینکه کشورش هنوز یک مرکز ‘ترانزیت’ برای مسلمانان روهینگیا است، گفت که دولت با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد همکاری خواهد کرد تا وضعیت این گروه پیگیری شود.
وی با تاکید بر اینکه مالزی یک مرکز هجوم روهینگیایی ها برای پناهگاه است، در مورد امکان ‘نفوذ شورشیان از استان راخین’ در مالزی ابراز نگرانی کرد.
در حال حاضر 133 هزار و 725 نفر از میانمار در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مالزی ثبت نام شده اند و ده ها هزار نفر نیز به صورت غیرقانونی در این کشور فعالیت می کنند.
گروهی مسلح با نام ‘ارتش رستگاری روهینگیا آراکان’ هفته گذشته عملیات مسلحانه ای علیه ایستگاه های پلیس و ارتش میانمار در استان راخین انجام داد که پیامد آن واکنش خشونت بار نظامیان میانمار و کشته شدن حدود 400 نفر و فرار حدود 90 هزار روستایی روهینگیایی به سمت بنگلادش بود. در این عملیات بیش از دو هزار خانه روستایی روهینگیایی ها نیز به آتش کشیده شد.
مالزی نگران است اعضای گروه مسلح ‘ارتش رستگاری روهینگیا آراکان’ به همراه مهاجران و پناهندگان جدید روهینگیایی به این کشور نفوذ کنند و مالزی را به مکانی برای توسعه این گروه و آموزش نظامی قرار دهند.
به نوشته تارنمای روزنامه ‘نیو استریت تایمز’، معاون وزیر خارجه مالزی گفت که این کشور همچنان به همکاری با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل برای پذیرش پناهندگان ادامه خواهد داد، با این حال نگران است ‘با افزایش ستیزه جویان در میانمار، مالزی به مکانی برای آموزش و توسعه شبکه های این ستیزه جویان تبدیل شود’.
وی گفت که پلیس با استفاده از سیستم اطلاعات جدید پناهندگان، سیستم شناسایی دیجیتالی و سیستم بیومتریک برای شناسایی پناهندگان ایجاد می کند.
این دیپلمات مالزی گفت که این سیستم ممکن است مجریان قانون را برای تشخیص جنایات بین المللی، فعالیت های تروریستی و قاچاق انسان فعال کند.
مالزی به عنوان یک کشور مسلمان در منطقه جنوب شرق آسیا سال هاست میزبان هزاران روهینگیایی مسلمان است که به دلیل آزار و ظلم به این کشور پناه برده اند و بحران سرکوب این اقلیت مسلمان در ایالت راخین طی سال های اخیر به ویژه یک هفته گذشته در کانون توجه سیاست خارجی جهان قرار گرفت.
مالزی 19 ژانویه امسال نیز میزبان اجلاس فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی برای بررسی بحران مسلمانان روهینگیا در میانمار بود و با انتشار سه سند اصلی شامل بیانیه نهایی، قطعنامه و اعلامیه کوالالامپور ، رسما خواستار پایان یافتن جنایات علیه مسلمانان در میانمار شدند.
مالزی تاکید دارد دامنه ادامه بحران اقلیت مسلمان روهینگیا می تواند منطقه را در برگیرد، همانگونه که در سال های گذشته بحران مهاجرت های غیرقانونی برای منطقه دردسرساز شد. این شرایط توانایی آن را دارد که امنیت منطقه جنوب شرق آسیا را زیر سئوال ببرد و دست تروریست ها را برای نفوذ در منطقه بازتر کند.
آساق**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید