وزیر خارجه ترکیه: اروپا در حال بازگشت به ارزشهای قبل از جنگ جهانی دوم استبه گزارش روز سه شنبه ایرنا، چاووش اوغلو در دوازدهمین نشست استراتژیک ‘بلِد’ در اسلواکی افزود: جنگ‌ از همین عوامل آغاز می شود و متاسفانه سمت و سوی اروپا به همین طرف در حال گذر است.
وی با بیان این که ‘آلمان یکی از کشورهای قدرتمند اروپا است و نباید به این مسیر بر می گشت’ اظهار کرد: آلمانی ها امیدوارم از راهی که هم اکنون در پیش گرفته اند، برگردند و از سیاستمداران آلمانی می خواهیم تا در تبلیغات انتخاباتی به مسائل داخلی این کشور و اروپا بپردازند.
وی بیان کرد: رقبای انتخاباتی آلمان طوری سخن می گویند که مخاطب فکر می کند قرار است انتخابات در ترکیه برگزار شود چون مناظره با ترکیه شروع شد و با ترکیه به پایان رسید در حالی که این انتخابات نه در ترکیه بلکه در آلمان برگزار می شود.
وی با طرح این سوال که ‘آیا سیاستمداران آلمانی جز ترکیه، پیامی برای ارائه به شهروندان آلمانی ندارند؟’ گفت: به جای پرداختن به مسائلی همچون آینده اروپا، رشد نژادپرستی در اروپا و آلمان، بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی، به طور دائم از ترکیه صحبت می کنند و این مساله، نشان دهنده عظمت ترکیه است ولی آنها بهتر این است که در مناظرهای خود، به دولت آینده در آلمان و سیاست های آن بپردازند.
وزیر امور خارجه ترکیه در ادامه با بیان اینکه تلاش های کشورش برای ایجاد صلح پایدار در میانمار ادامه دارد، گفت: به یک صلح پایدار در آراکان دست خواهیم یافت و باید تمام دنیا نسبت به این موضوع حساس باشد.
قرار است رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه با آنگ سان سوچی رئیس دفتر رئیس جمهوری میانمار و رئیس حزب اتحادیه ملی دموکراسی گفت و گو کند و ما نیز به تلاش های خود برای برقراری صلح ادامه خواهیم داد چرا که بدون صلح پایدار ممکن است در آینده بار دیگر شاهد چنین مظالمی باشیم.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید