کامبوج به رغم انتقادات غرب، حمایت چین را دریافت کردبه گزارش ایرنا، تارنمای شبکه خبر آسیا روز سه شنبه و پس از حمله پلیس کامبوج به خانه ‘کیم سوخا’ رهبر مخالفان به نقل از یکی از معاونینش اعلام کرد که کشورهای بخشنده باید چشم خود را نسبت به ‘دموکراسی نادرست’ کامبوج باز کنند و بیشتر به ‘هون سن’ فشار وارد کنند.
بر اساس این گزارش، یک سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سئوالی پیرامون دستگیری ‘کیم سوخا’ گفت که چین از تلاش های دولت کامبوج برای حفظ ثبات و امنیت ملی حمایت می کند.
سیاستمداران مخالف دولت کامبوج مدعی هستند با توجه به نزدیک شدن زمان انتخابات سراسری هدف فشار زیادی قرار گرفته اند، اما رسانه های کامبوج تاکید دارند فعالیت رسانه های مرتبط با آمریکا را به دلیل نپرداختن مالیات تعطیل کرده اند و رهبر مخالفان نیز به دلیل حمایت از آمریکا دستگیر شده است.
شرایط کنونی نشان دهنده یکی از سخت ترین چالش های انتخاباتی برای ‘هون سن’ در سه دهه ای است که قدرت را در اختیار داشته است.
نخست وزیر کامبوج که یکی از متحدان نزدیک چین در منطقه است، انتقاد کشورهای غربی را مورد بی توجهی قرار داده است.
‘هون سن’ 65 ساله با اشاره به نسل کشی خمرهای سرخ در دهه 1970 اعلام کرد: ما نمی توانیم دیگر به خارجی ها اجازه دهیم که از خمرها برای کشتن خمرها استفاده کنند.
همچنین این اجازه به ‘سوخا’ داده شده است که روز گذشته با یک وکیل در زندانی که در نزدیکی مرز ویتنام قرار دارد، دیدار کند.
وی در این دیدار اعلام کرد: من آزادی خود را از دست دادم، اما آزادی هرگز در کامبوج نمی میرد.
اتحادیه اروپا با توجه به مصونیت قضایی ‘کیم سوخا’ به عنوان یک قانونگذار انتخاب شده خواستار آزادی فوری وی شده است.
وزارت امور خارجه آمریکا نیز در خصوص دستگیری وی که به اعتقاد آمریکایی ها به اتهام هایی که به نظر دارای انگیره های سیاسی انجام شده است، اظهار ‘نگرانی عمیق’ کرده است.
حزب نجات ملی کامبوج که اصلی ترین مخالف دولت کامبوج محسوب می شود اسفند ماه سال گذشته با انتخاب ‘کیم سوخا’ به عنوان رهبر موقت این حزب، شروع به آماده شدن برای انتخابات پارلمانی و سراسری سال آینده شد.
‘هون سن’ که از سال 1985 با 32 سال سن در کامبوج بر مسند قدرت تکیه زد، همچنان در پی حفظ قدرت است.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغماییانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید